Porod za dveřmi? Nevnímejte ho jako hrozbu!

30.11.2019

Zdá se, jako by to bylo teprve nedávno, kdy jste si nevěřícně prohlíželi těhotenský test se dvěma čárkami a najednou vás dělí posledních pár dnů, či týdnů od zcela nové životní role, tedy role rodiče. Mnoho maminek začne, zvláště v těchto chvílích, sžírat strach a panika, což je přesně ten nejzásadnější problém, který vám blížicí porod spíše zkomplikuje než aby jej znepříjemnil. Níže vám proto nabídneme pár rad, kterými je dobré se řídit, pokud chcete nadcházející nevyhnutelnou skutečnost, jakou porod bezesporu je, vnímat a prožívat s klidem a pozitivně, to je totiž naprostý základ jeho úspěchu.

1. Vnitřní pohoda, polovina úspěchu!

Nebudeme vám zde tvrdit, že porod je zcela bezbolestná a jednoduchá záležitost, ale přílišně obávat se ho určitě nemusíte. Vězte, že maminky které o porodu smýšlí pozitivně mají na půl vyhráno, lidská psychika je totiž velmi mocná čarodějka a může celý průběh porodu podstatně ovlivnit. Takže první krok, který je potřeba udělat pro porod bez komplikací je ho příjmout jako fakt, jako lidskou, přirozenou věc, musíte věřit v sebe a své tělo, že je připravené bojovat a vše zvládnout co nejsnáz a v klidu. Pokud se sesypete, jak domeček z karet, a budete porod vnímat jako bolestivou, zdlouhavou zaležitost, přesně takovou se také stane a budete se pak trápit o to více. Opravdu o toto stojíte?

2. Přestaňte číst a poslouchat negativní názory a zážitky z porodů jiných maminek

Další chyba, která žádné nastávající mamince na pohodě zrovna nepřidá. Prosím vás, neubližujte si, a zkuste se naprosto odizolovat od všeho negativního co se porodu a řečech o něm týká. Vyhýbejte se také publikacím, které se týkají jeho možných komplikací. Žijeme ve vyspělé době a  navíc v zemi, ve která je medicína na velmi vysoké úrovni. Řiďte se tedy pravidlem: ,,Co oči nevidí, to srdce nebolí,, které na naší situaci sedí jako ulité. Uvědomte si, že jak každé těhotenství, tak i každý porod žena prožívá rozdílně. Před zákrokem v nemocnici taky nehledáte, co vše se může pokazit, nečiňte tak tedy ani v souvislosti s porodem.

3. Navštěvujte předporodní kurzy

Třebaže v současné době snad každá porodnice nabízí předporodní kurzy, učast na nich bývá minimální, což je ohromná škoda, Jde totiž o ideální příležitost jak se v předstihu seznámit s průběhem porodu bez příkras a překrucování skutečností (jak to mnohdy na internetu bývá.) Máte navíc možnost zeptat na vše, co vás zajímá jak o samotném porodu, tak o porodnici. Mimo to vás zde naučí různé úlevové polohy a správné dýchání u porodu, což v budoucnu jistě oceníte. Na některých kurzech vás seznámí se správnou manipulací s miminkem a jak přikládat dítě k prsu při kojení. Vyplatí se také navštěvovat těhotenské cvičení, či plavání pro posílení zádových svalů a svalů pánevního dna, zlepšíte si také, pro porod tolik důležitou, fyzickou kondici. Maminky, které odrazuje fakt, že jsou tyto kurzy zpoplatněné, vězte, že zdravotní pojišťovny tyto kurzy zpětně proplácí, bud v celé výši, či z její velké části.

4. Běžte si prohlédnout vybranou porodnici

Všechny porodnice nabízí nastávajícím maminkácm možnost seznámit se s prostory, kde toužíte přivést na svět vaše děťátko. Tyto návštěvy mají určený den a probíhají zpravidla po telefonické domluvě. V případě, že začnete rodit se tak vyhnete zmatenému pobíhání po nemocnici s neznalostí kudy se vydat, což vám na klidu, který jsme uvedli jako stěžejní faktor nastávající maminky, rozhodně nepřidá. 

5.Buďte připraveni

Skutečnost, že máme v těhotenské průkazce datum porodu není vůbec směrodatná, miminko se málokdy narodí v určený den, spíše by se dalo hovořit o zázraku. Doporučujeme vám tedy mít už po 35tt rozhodně sbalenu tašku do porodnice, ušetříte si tak spoustu nervů, až to na vás příjde. Nespoléhejte na to, že pouze vícerodičky mají rychlé porody, překotný porod může zastihnout i maminku, která rodí poprvé. Když už jsme zmínili ten stres, mějte na paměti, že veškeré nervové vypětí ve zvýšené míře, které prožijete v těhotenství výrazně zvyšuje riziko předčasného porodu, a také kompikací před,během či po něm. Nestojí to za to, buďte v pohodě a nenechte se rozhodit.

6. Na sál si berte podporu, ne ,,stresaře,,

Už jsme u dne D. Rodíte, jste v klidu, vyrovnaná, smířená, zvládáte to, ale místo abyste se soustředila na sebe, musíte uklidňovat partnera, který je na omdlení! Tak takto ne. Podpora blízké osoby je v této době v porodnicích bez problému přijímána a v mnoha ohledech je výrazným plusem. Pokud však víte, že váš partner nebude ideální opora, ať už z důvodu, že má větší strach, než vy, nebo si u porodu nepřeje být, nenuťte ho. Psychickou oporu vám může nabídnout i jinou blízká osoba. Pokud váš partner však u porodu chce být, ale vy víte, že by vás zbytečně rozptyloval, či dokonce rozčiloval, neberte ho tam! Nenechte si do vašeho rozhodnutí mluvit. Pokud se rozhodnete pro, z vaší strany, ideální řešení, ostatní by měli váš názor respektovat.