Plavání s miminky. Co je dobré vědět?

07.06.2019

Plavání s kojenci je příznivou aktivitou nejen pro miminko, ale i matku. Společně strávený čas prohlubuje pouto mezi nimi a miminku fyzicky prospívá. Jedná se o jednu z mála komplexních pohybových aktivit pro děti do jednoho roku.

Jaké jsou hlavní přínosy plavání kojenců?

Především podpora koordinace a hrubé motoriky. Pohyb ve vodě celkově příznivě ovlivňuje držení těla miminka. Postupné otužování navíc posiluje imunitní systém a odolnost organismu. Samotné plavání také zlepšuje střevní peristaltiku neboli trávení.

Je ale také důležité dát si pozor na chemické složení a PH vody. Pokud se rozhodnete navštívit bazén kde plavecké kurzy pořádají, hodnoty jsou hlídané. Pro plavání s kojenci je nutné vhodné vybavení, které předchází znečištění vody všem malým plavcům. Svému dítěti tak pořiďte plenkové plavky a osušku. S vlastním teploměrem do vody budete mít navíc vždy 100% jistotu o správné hodnotě.

Kdy a jak začít?

Začít se dá ve chvíli, kdy se miminku zahojí pupík. Pro první začátky od dvou do pěti měsíců dítěte můžete docházet do speciálního centra na tzv. Vaničkování. Jedná se o koupání ve speciální vaně, ve které je jen jedno miminko, které vede rodič stojící mimo vanu. Voda musí být pitná s teplotou od 30 do 36 °C. První plavání by mělo probíhat pod vedením zkušeného lektora který vám ukáže, jak správně s kojencem pracovat. Pro děti od šesti měsíců je vhodná společná výuka, které se účastní i rodiče. Teplota vody by se měla pohybovat od 28 do 32 °C.

Abyste si společné chvíle užila i vy, nebo jiný doprovod, je důležité i odpovídající zázemí jako sprchy, šatny, přebalovací pult, nebo klidná část pro pohodlné kojení. Při koupání s miminkem byste měla mít pohodu a klid, nikoli stres. Většina dětí je z plavání nadšená, ale existují samozřejmě i výjimky, které celou lekci probrečí. U těch výuku plavání raději odložte na později.