Dětský kašel! Strašák, nebo pomocník?
11.11.2019

Podzimní plískanice a časté kolísání teploty, to jsou faktory, které si lehce pohrávají se zdravím nejednoho z nás. Výrazně častěji však podlomí zdraví našich nejmenších a to z důvodu, že se dětem imutita teprve vytváří, což z nich dělá snadné cíle. Lidské tělo ať to malé, nebo to velké, se při nákaze začne bránit a to právě oným obávaným kašlem, rýmou a zvednutím tělesné teploty, aby zničilo všechny patogeny. K tomu, aby zvítězilo však potřebuje i naši pomoc zvenčí. Jak se tedy s přicházející nemocí vypořádat? A musí za kašlem u dětí vždy stát pouze nachlazení? To se dozvíte v našem článku
Jak předcházet kašli
- Snažte se vaše děti oblékat přiměřeně vzhledem k počasí, řiďte se pravidlem, že dítě má mít pouze o jednu vrstvu více, než my ( viz. článek: Nevíte, jak uchránit své miminko před stále chladnějšími dny? Rádi vám poradíme)
- Choďte s miminkem každý den na procházky, krásně tak podpoříte jeho imunitu, ale pozor, vyhýbejte se uzavřeným místům s větší koncentrací lidí, mohlo by naopak dojít ke snadnější nákaze.
- Zajistěte dítěti pestrou stravu, bohatou na vitamíny a minerály (ovoce, zelenina, vláknina) a dostatečný pitný režim
- U kašle, který vzniká v důsledku kouření v domácnosti je potřeba tuto činnost v přítomnosti dítěte, či v prostorách, které obývá, neprovádět.
- Odstraňte malá tělesa, která jsou ve vaší domácnosti miminku dosažitelná, hrozí, že je dítě vdechne a kašel tak bude následkem podráždění dýchacích cest cizím předmětem.
- V případě alergie, jejiž výsledkem je kašel, ideálně odstraňtě alergen
Jak rozeznat druhy kašle
Tak předně by se dalo říci, že základem je rozlišit důvod kašlání, ne vždy totiž může jít o virózu, ale například o důsledek alergické reakce, či, a u malých dětí to platí dvojnásob, se může jednat o vdechnutí cizího tělesa. V tomto případě okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc. Dále se může jednat o dávivý kašel z důvodu kouření v domácnosti, kdy řešením je se tohoto zlozvyku zdržet ve všech prostorách, které dítě obývá. O těchto problematikách jsme se zmínili již výše. Klasický kašel, vycházející z nachlazení se stává ze dvou základních druhů, které se liší nejen svými projevy, ale také způsoby léčení.
- Suchý kašel: Lze jej označit mnoha termíny, jako například dráždivý, štěkavý či neproduktivní. Jedná se o nepříjemný druh kašle, často až bolestivý. Nejčastěji bývá přítomný na začátku infekce, nebo při zánětu hrtanu či průdušnice. Tento druh kašle miminku nedovolí si v klidu odpočinout je unavené a uplakané. Je to tedy náročné období nejen pro dítě, ale také pro maminku.
- Léčba: Sirupy na suchý kašel, které kašel tlumí (Stoptussin, Robitussin,...)
- Vlhký kašel: Jak sám název napovídá, při tomto druhu kašle dochází k uvolňování ,,vlhkého,, hlenu. V případě velmi malých dětí nastává problém s vykašláváním, tzn., že léčba je zdlouhavější. Vlhký kašel poznáte zpravidla snadno, děti při dýchání vydávájí chrčivé zvuky a v některých případech mouhou nahromaděné hleny i zvracet. Nejčastěji se vyskytuje u pokročilejší infekce, či v jejím závěru. U bakteriální je častokrát doprovázen teplotami a celkovou schváceností.
- Léčba: Podporovat vykašlávání pomocí sirupů na uvolnění hlenu (Mucosolvan junior, ACC sirup pro děti,...)
V jakých případech vyhledat lékaře?
- Dítě je mladší než 3 měsíce
- Miminku se kašel nezlepší, či se dokonce zhorší i přesto, že se již více než týden léčí
- Jestliže kašel doprovází schvácenost, mimořádná spavost, či naopak nespavost, dušnost a nebo horečka trvající déle než dva dny
- Dítě při dýchání vydává pískavý zvuk
- Vykašlává krev
- Po vdechnutí cizího předmětu
- Při podezření na kašel způsobený alergií
Jak dlouho léčba potrvá?
Každá maminka by byla nejraději, kdyby se ihned po podání prvního sirupku dítě zbavilo kašle a vše se vrátilo do starých kolejí, tak ovšem lidské tělo nefunguje. Vše co dítěti podáme je pouze podpora pro zdárné odstranění kašle, tento proces může trvat až tři týdny a to při klasickém průběhu nemoci.
Jak můžu miminku ulevit?
V případě mírnějšího průběhu nachlazení, doporučují pediatři u dětí do 3 let začít režimovým opatřením dříve, než se uchýlíme k přípravkům z lékárny. Úprava prostředí je však samozřejmě žádoucí také v případech, kde již byla medikace nezbytná.
- Klid na lůžku se zvýšenou polohou horní části těla pro snažší dýchání
- Oblečení s dlouhými nohavicemi a rukávy (převážně chodidla musí být v teple)
- Často větrejte (POZOR: pouze ve chvílích, kdy dítě není přítomno v místnosti)
- Teplota vzduchu by se měla pohybovat mezi 21-22 stupňi (nepřetápějte)
- Zvlhčujte vzduch v místnosti ( mokrý ručník na topení, zvlhčovače vzduchu)
- Pitný režim, nabízejte teplé nápoje v dostatečném množství (Kojení, vincentka či bylinné čaje s medem a citronem, vše dle věku dítěte)
- Podávejte kašovitou stravu a vývary (snažší polykání)
- V případě kašle z alergie odstraňte alergen
- Udržujte nos průchozí odsáváním hlenu (nejefektivnější je odsávačka na vysavač, nebo elektronická odsávačka)
- Tymiánové zábaly a mastičky na hrudník
Zapište si za uši!
- Kašel je obranný reflex organizmu, kdy se tělo snaží vypudit všechny nežádoucí viry či bakterie
- Veškeré léky a opatření pouze pomáhají tělu se s nemocí snáz vypořádat, nepočítejte tedy s vyléčením na počkání. (léčený kašel může trvat i 3 týdny)
- Trvá-li kašel déle, než 4 týdny, již se nejedná o akutní, ale o chronický kašel
- Nejhorší průběh má kašel v raních a nočních hodinách
- Nekombinujte v jednom dni brzy za sebou léky na tlumení kašle s léky uvolňujícími hlen. Důležitá je porada s lékařem, zda je tato léčba pro vaše dítě vhodná, protože účinky těchto léků jsou protichůdné
- Kašel je nakažlivý, nenavštěvujte tedy jiné osoby, zvláště staré lidi, děti a dětské kolektivy a to ještě minimálně 2 týdny po odléčení.